Czy warto jeść owoce kandyzowane?

Owoce kandyzowane można spotkać w dowolnym sklepie oraz markecie, natomiast czym one tak rzeczywiście są? To owoce zabezpieczone przez częste ich opiekanie, w jeszcze to bardziej przyjemniejszym syropie. Kandyzować można niewątpliwie zarówno w kawałkach, jak również w całości. Możemy rozpoznać trzy rodzaje takich owoców, pierwszy to niewątpliwie kandyzowane. Mają one miękką powłokę z cukru o niskich kryształkach. Następne to glazurowane – mające śliską powłokę z karmelu i posypane cukrem owoce karmelizowane – tak nazywane „suche konfitury”.

Kandyzowanie – co to jest?

Kandyzowanie to jedna spośród form konserwacji owoców, dzięki której możemy przypominać sobie smaki lata także jesienią oraz zimą. Co ważne w przeciwieństwie do słonych oraz słodkich przekąsek dostępnych w sklepach są kandyzowane owoce są znacznie zdrowsze (mimo dużej ilości cukru). W zestawieniu z orzechami oraz pestkami stanowią doskonały dodatek do płatków owsianych, jogurtów, wypieków. Również są w pełni zdrowymi ozdobami cukierniczymi. Należy natomiast przyznać, iż gotowe kandyzowane produkty proponowane nam poprzez sklepy oraz pozostałe instytucje komercyjne nie należą do najtańszych. Dlatego również należałoby zrobić je osobiście w domu.

Jak kandyzować owoce?

Nim przystąpimy do kandyzowania, należy dobrze umyć owoce, pozbawiając je potencjalnych nasion oraz pestek, natomiast potem wysuszyć. Jest generalna wskazówka, jak kandyzować owoce – na 1 kg owoców potrzebujemy 1,5 kg cukru. Z cukru oraz wody tworzymy syrop, gotujemy go, natomiast później dodajemy owoce. Całość podsmażamy na wolnym ogniu prawie pół godziny oraz oddajemy do ostygnięcia na cały dzień. Po tymże okresie znowu smażymy owoce do czasu, aż staną się szkliste.

Wykorzystanie – do czego zastosować kandyzowane owoce?

Najszerszej publiczności kandyzowane owoce kojarzą się przede wszystkim z wypiekami. Natomiast pomarańczowa skórka od zawsze stanowiła integralny składnik polanego lukrem pączka. Kandyzowane owoce to również baza świątecznego keksa, natomiast kandyzowane wisienki wraz z ogonami to doskonała ozdoba tortów czy napoi alkoholowych. Nie zapomnijmy, iż kandyzowane owoce to także dobra lekka przekąska, znacznie zdrowsza aniżeli cukierki czy galaretki. Można je również z przeznaczeniem dołączyć do musli czy różnych deserów. Kandyzowane łakocie długo utrzymują własną barwę, smak oraz typ. Jeżeli dobrze je zabezpieczysz, to nie straszna będzie im wilgotność. Są dobrym dodatkiem do wypieków, deserów, śniadaniowych musli lub również jako zakąska, gdy jedynie dopadnie nas chęć na coś słodkiego.

Jedzenie od 8photo - pl.freepik.com